Historii, którą opowiemy, grozi zapomnienie. To historia mężczyzn, którzy wróciwszy do domów z Wietnamu, robili wszystko, by zapomnieć o koszmarze wojny. Stanowią oni drugie milczące pokolenie.

„Wietnam: zaginione filmy” | Premierowe odcinki: środy o 22:00 od 9 maja na HISTORY. W wersji HD w środy o 22:40 od 9 maja
„Wietnam: zaginione filmy” | Premierowe odcinki: środy o 22:00 od 9 maja na HISTORY
W wersji HD w środy o 22:40 od 9 maja (by www.historytv.pl )

Choć Stany Zjednoczone przegrały tę wojnę, często zapomina się dziś, że walczący w niej Amerykanie wygrali wszystkie bitwy. Dzięki cyklowi dokumentalnemu „Wietnam: zaginione filmy” na HISTORY weterani wreszcie będą mogli przemówić. Poznamy ich historie i odwagę oraz dowiemy się, czego najbardziej się bali i jak wyglądała ich codzienna walka.

Dwa lata po premierze wyróżnionego nagrodą Emmy serialu „II wojna światowa: zaginione filmy”, kanał HISTORY sięga po jeden z najbardziej kontrowersyjnych rozdziałów w historii amerykańskiej, tj. wojnę wietnamską. 6-odcinkowy serial „Wietnam: zaginione filmy” (ang. Vietnam: Lost Films) śledzi historię dziesięcioletniego konfliktu – od przygotowań wojennych wojsk amerykańskich w 1965 roku do upadku Sajgonu w 1975 roku.

Produkcja, która jest pełnym zapisem tamtych wydarzeń, powstała w wyniku analizy tysiąca godzin materiału filmowego, którego spora część została nakręcona na linii frontu. Niektóre fragmenty pochodzą z prywatnych  zbiorów weteranów wojennych i nie były pokazywane nigdy przedtem. Kluczową rolę w oddaniu doświadczenia i atmosfery wojny odegrają wykorzystane w produkcji covery najbardziej znanych rockowych utworów tamtych czasów.

Program podejmuje próbę spojrzenia na konflikt z bardzo osobistej i obiektywnej perspektywy, bazując na bezpośrednich relacjach 13 Amerykanów, których życie zmieniło się po doświadczeniach wojny wietnamskiej. Poznajemy wspomnienia nie tylko osób bezpośrednio walczących w wojnie, ale także ich rodzin i przyjaciół. Serial, w pewnym sensie, tworzy portret społeczeństwa naznaczonego przez wojnę.

HISTORY™ | Kanał HISTORY jest dostępny m.in. w ofercie platform: Cyfrowy Polsat (kanał 94), Cyfra+ (kanał 87), UPC (kanał 389), TOYA (kanał 353)
HISTORY™ | Kanał HISTORY jest dostępny m.in. w ofercie platform: Cyfrowy Polsat (kanał 94), Cyfra+ (kanał 87), UPC (kanał 389), TOYA (kanał 353) (by www.historytv.pl )

Spośród bohaterów serialu warto wymienić postać Karla Marlantesa, żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej, którego jednostka brała udział w najbardziej zaciętych walkach, a jego powieść zatytułowana „Matterhorn” jest uważana za jedną z najlepszych książek, które powstały o wojnie wietnamskiej.

Życie wojskowe nie było obce także Anne Purcell, której mąż Ben był zawodowym oficerem Armii Stanów Zjednoczonych. Jak dziesiątki tysięcy innych żon żołnierzy miała okazję żyć w bazach wojskowych w różnych częściach kraju. Gdy 12 lutego 1968 r. – w niespełna sześć miesięcy po tym, jak jej mąż zgłosił się na ochotnika do służby w Wietnamie – Anne otrzymała wiadomość, że jej mąż „zaginął w toku działań”, jej świat nagle się zawalił. W 1970 r. Anne stała się członkinią National League of Families – organizacji zajmującej się losem jeńców wojennych i tych, którzy zaginęli w Wietnamie.

Niecodziennymi doświadczeniami podzieli się również Arthur Wiknik, rekrut, który poprowadził swój oddział do zwycięstwa podczas 10-dniowych walk o strategiczny punkt o nazwie „Hamburger Hill”; Jak sam przyznaje, był zaledwie 18-letnim „smarkaczem”, gdy w kwietniu 1968 r. otrzymał zawiadomienie o poborze do wojska. Po odbyciu służby Wiknik wrócił do domu w marcu 1970 r. Przez kilka następnych lat usilnie starał się jakoś pogodzić potworne wspomnienia z wojny z postawą rodaków, którzy nie chcieli słyszeć ani słowa więcej o Wietnamie.

„Wietnam: zaginione filmy” | Historii, którą opowiemy, grozi zapomnienie…
Wietnam: zaginione filmy” | Historii, którą opowiemy, grozi zapomnienie… (by www.historytv.pl )

Kanał HISTORY™

Kanał HISTORY™ został uruchomiony w styczniu 1995 roku w USA, a w Polsce nadaje od kwietnia 2008 roku. Dociera obecnie do ponad 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach i jest dostępny w ponad 30 językach. HISTORY to wiodący globalny nadawca programów o tematyce historycznej. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.historytv.pl oraz na profilu www.facebook.com/HISTORYpolska.

HISTORY rzuca świeże spojrzenie na naszą przeszłość, dzięki czemu historia zyskuje na znaczeniu i staje się bardziej zajmująca. Kanał oferuje wysokiej jakości programy, które przybliżają widzom fascynujące wydarzenia opowiedziane z nowych perspektyw i za pomocą barwnych rekonstrukcji, podważając tradycyjny sposób postrzegania historii. HISTORY bawi i przyciąga widzów, zabierając ich na spotkanie z rzeczywistością inną niż wszystkie.

Dodaj komentarz

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Komentarze od niezalogowanych użytkowników, wymagają zatwierdzenia przez administratora.


Kod antysapmowy
Odśwież